sâmbătă, 13 iulie 2013

PROIECT DIDACTIC

                  PROIECT DIDACTIC
SCOALA GIMNAZIALĂ PIETRARI
DATA:06.03.2013
INVATATOR: POPESCU DANA
ARIA CURRICULARA: MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII
DISCIPLINA: STIINTE
UNITATEA DE INVATARE: TRANSFORMARI ALE CORPURILOR  SI MATERIALELOR
SUBIECTUL: CIRCUITUL APEI IN NATURA
TIPUL LECTIEI: INSUSIRE DE NOI CUNOSTINTE
OBIECTIVE DE REFERINTA:
       1.2-sa ordoneze obiecte,fenomene,organisme si evenimente pe baza unor criterii date;
       1.3-sa comunice in forme diverse observatii si comparatii asupra corpurilor studiate si asupra experimentelor realizate;
      2.1 – sa inregistreze in forma grafica observatii ale unor fenomene si procese din mediul inconjurator;
      3.1 – sa constientizeze efecte ale activitatii omului asupra mediului inconjurator;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
    1.3.1-sa prezinte rezultatele observatiilor si experimentelor in maniera personala;
    1.2.1-sa ordoneze etapele circuitului apei in natura;
    2.1.1-sa completeze un text lacunar cu informatii stiintifice despre circuitul apei in natura;
    3.1.1-sa recunoasca efectele poluarii apelor;
STRATEGII DIDACTICE:
    RESURSE PROCEDURALE:conversatia,jocul didactic,problematizarea,explicatia,invatarea prin descoperire,lucru in grup.
   RESURSE MATERIALE:fise de observare ,pahar,martisor,sticla cu apa,petale desenate,plansa ,caiete,globul pamantesc,retroproiector,fise de lucru,tabla,planse,markere.
   FORME DE ORGANIZARE:frontal,individual,pe grupe
   RESURSE TEMPORALE:45 MINUTE
 BIBLIOGRAFIE:
      MEC-Ghid metodologic de aplicare a programei scolare de stiinte ale naturii la clasa a III-a ,Bucuresti,2001
     Marea carte despre experimente-Editura Litera International,Bucuresti,2006


MOMENTELE LECTIEI


       CONTINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV
RESURSE PROCEDURALE
RESURSE MATERIALE
FORME DE ORGANIZARE
EVALUARE

MOMENT ORGANIZATORIC
1 min.

Asigur conditiile organizatorice si psihologice necesare pentru desfasurarea orei de stiinte ale naturii.





REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR
5 min.
1.3.1
Elevii au fost impartiti in patru grupe-fiecare grupa a avut de completat o fisa de observare a unor experimente realizate de ei in legatura cu lectia -,,TRANSFORMARI ALE STARILOR DE AGREGARE,,
Fiecare reprezentant al grupei va iesi in fata clasei si prezinta concluziile.
Conversatia

Fise de observare
In grup
Evaluare orala

CAPTAREA ATENTIEI
3 min.

   JOC-       ,,MARTISORUL BUCLUCAS,,
Cine reuseste sa scoata martisorul din pahar,fara sa atinga cu mainile,dar folosind sticla de pe masa.
Surpriza –petale cu desene –simboluri pentru nor, ploaie, grindina ,apa marii.
Gasiti o legatura (un element comun) intre desene si experiment?

ELEMENTUL COMUN ESTE:
                                ,,  APA,,
Vreti sa aflati mai multe despre apa?

Jocul didactic



problematizarea
Pahar
Martisorul
Sticla cu apa
Petale desenate
Frontal





frontal




Evaluare orala


ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR
1 min.

Astazi la ora de stiinte vom invata despre:
            ,,Circuitul  apei in natura,,
Ce credeti voi ca inseamna cuvantul ,,circuit,,?
CIRCUIT-drum,traseu cu revenire la punctul de plecare
Se va scrie titlul la tabla si pe caiete.Vor fi enuntate obiectivele lectiei.
Explicatia
conversatia



Plansa
caiete


frontal

DIRIJAREA INVATARII
25 min.














OBTINEREA PERFORMANTEI
4 min.


















EVALUARE
5 min.




INCHEIEREA ACTIVITATII
1 miN.







1.2.1
1.3.1




3.1.1






















1.2.1
1.3.1
3.1.1
Prezint globul pamantesc si intuim impreuna imensitatea albastra-TERRA,planeta PAMANT se mai numeste si PLANETA ALBASTRA.
Prezint o proiectie POWERPOINT despre circuitul apei in natura.
Discutii despre aventura picaturii de ploaie pe nume PIC-PIC.
Se prezinta o plansa –suport cu forme de relief(baza pentru circuitul apei in natura)
Se reface drumul pe care l-a parcurs PIC-PIC prin natura pe plansa suport cu ajutorul elevilor.
In acelasi timp se completeaza si textul lacunar de pe tabla,iar elevii pe fisele lor.(ANEXA 1)
                                  CONCLUZII
Apa din natura se afla in continua miscare.Trecerea ei prin cele trei stari de agregare (lichida,solida,gazoasa) se numeste:
            CIRCUITUL APEI IN NATURA

Se adreseaza intrebari in legatura cu continutul predat.
De ce apa de ploaie nu este buna de baut?
V-ar  placea sa fiti o picatura de ploaie? De ce?
Apa ,in general,prieten sau dusman?De  ce prieten ,de ce dusman?


LUCRUL IN GRUP(ANEXA 2)
Vom consolida cele invatate astazi formand 3(trei) ateliere de creatie:

 1 .CLUBUL PREZENTATORILOR(STILUL AUDITIV)
    Recita poezii care au ca mesaj protejarea apei.
 2.CLUBUL ARTIȘTILOR(STILUL VIZUAL)
  Desenati apa in cele trei stari de agregare-lichida,solida,gazoasa.
 3.CLUBUL  MODELATORILOR(STILUL KINESTEZIC)
    Realizati un colaj folosind diferite materiale despre circuitul apei in natura.
Se va realiza cu ajutorul fiselor.




Se fac aprecieri si recomandari.
Tema pentru acasa-lecturarea lectiei din manual.

Conversatia
Explicatia




Invatarea prin descoperire


CONVERSATIA





Problematizarea







Lucru in grup

Jocul didactic














conversatia
Globul pamantesc
Prezentare retroproiector


Plansa suport


Fise de lucru
Tabla
Plansa flipchart










Planse markere
Fise de lucru
Coli A3
Culori cerate
plastilina








Fise de evaluare





frontal






Frontal





Frontal



Frontal




Frontal





In grup














individual





Evaluare orala



Evaluare orala





Evaluare orala




Evaluarea activitatii grupului











Evaluare scrisa
















ANEXA   1
    COMPLETEAZĂ:

     ,,Drumul continuu al apei în natură se numește…………………………………………………………….  .Din nori cad pe pămănt  …………………………  sub formă de ……………………………  și ………………………………………. .
  Apele ajunse la nivelul solului sau cele provenite din topirea zăpezilor umplu iar ………………………. ,……………..,
……………………….  și  …………………………   . Ajutată de soare ,apa se ……………………. si formează ………………………… .
Astfel ,apa îsi reia ……………………..prin natură.
                                                                                 








                                                                                   EVALUARE
1.Completează propozițiile folosind cuvintele corespunzătoare:
   a) Apa de la suprafața lacurilor,bălților,mărilor și oceanelor se evaporă dacă este încălzită de ………………………  .
   b) Norii sunt formați din……………… .
   c) Apa cade pa pământ sub formă de ………………….  și ……………………..  .
2.Ordonează următoarele cuvinte pentru a reface drumul parcurs de PIC-PIC prin natură:
   pământ,nor,ploaie,râuri,mare,soare,nor
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
3.Notează cu A(adevarat)propozițiile adevărate și cu F(fals)pe cele false:
   a)În nori se formează picăturile de apă.
   b)Apa se gasește în natură sub formă lichidă si gazoasă.
  c)  Rezidurile menajere poluează apa.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu